Trening Zastępowania Agresji
Dziecko jak każdy z nas ma swoje emocje. Jednak z racji wieku i doświadczenia, nie zawsze potrafi sobie z nimi radzić. Największym problemem jest kontrola złości u dzieci. Sposobem, który pozwala na radzenie sobie z nią, jest zaś trening zastępowania agresji.
Etapy rozwoju
Dojrzałość emocjonalna rozwija się u dziecka przez długi czas i w niektórych przypadkach może nie zostać ukończona nawet po osiągnięciu wieku dorosłości. Dziecko przechodzi od zależności uczuciowej do niezależności, od niekontrolowanego uzewnętrznia uczuć do poddania ich kontroli, a także od ulegania uczuciom do ich opanowania i na koniec od egocentryzmu uczuciowego do społecznego ukierunkowania uczuć. W trakcie dojrzewania dzieci ze spektrum autyzmu, w tym zespole Aspergera często nie radzą sobie z niektórymi emocjami, a jedną z nich jest właśnie złość. W efekcie dziecko nie tylko nie umie radzić sobie ze złością w sensie jej kontrolowania, ale przede wszystkim nie zna narzędzia do konstruktywnego wyrażania złości i kierowania jej w kierunku pozytywnym.
Jak radzić sobie ze złością?
Sama złość jest zaliczana do uczuć pierwotnych. Jest uczuciem trudnym, najczęściej generującym zachowanie agresywne, napięcia w relacjach interpersonalnych. W pracy z jednostką czy grupą warto więcej uwagi poświęcić tej emocji, gdyż konstruktywne radzenie sobie z własną złością może przynieść wiele korzyści dziecku, a przede wszystkim nauczyć go w przyszłości radzenia sobie z tą emocją. Sama złość pojawia się jako reakcja na frustracje, która wynika z zauważenia przeszkód w codziennym życiu, z którymi dziecko nie umie sobie poradzić. Brak narzędzi poznawczych, które pozwalają radzić sobie ze złością, skutkuje poczuciem winy, zawstydzeniem, obawą, że ludzie przestaną nas lubić i strachem, że inni zezłoszczą się na nas. Trening Zastępowania Agresji daję zaś uczestnikowi szansę zmiany perspektywy patrzenia na opisywaną emocję, zrozumienia i zaakceptowania jej, a w konsekwencji otwarcie na pozyskanie umiejętności wyrażania złości w miejsce blokowania uczuć czy agresywnego odreagowania.