Wychowanie dziecka z Aspergerem

Na co należy zwrócić uwagę wychowując dziecko z Aspergerem?

Zespół Aspergera charakteryzuje się deficytami w zakresie komunikacji dwustronnej, słownej i pozawerbalnej. W zależności od spektrum mogą występować objawy, między innymi: niechęć do zmian, brak giętkości myślenia i szczególne, często bardzo specyficzne zainteresowania, np.: w obszarze nauk ścisłych.

Objawy

Jeśli chodzi o dziecko z diagnozą zespołu Aspergera, musimy pamiętać, że każde dziecko jest indywidualnością oraz posiada różne i zróżnicowane nasilenie symptomów diagnostycznych. Dziecko może sprawiać wrażenie nieco ekscentrycznego, co w żaden sposób nie wpływa na jego możliwości kontaktowania się i podejmowania interakcji. Niektórym dzieciom towarzyszą trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami czy przyjaźni oraz szeroko pojętą komunikacją z osobami trzecimi. Komfort zapewnia poruszanie się w określonych, wypracowanych i znanych dziecku schematach. Problem stanowią wszelkie niekontrolowane zmiany i porażki, a dziecko jest bardzo wrażliwe i podatne na krytykę. Tymczasem złość i wszelkie zachowania destrukcyjne, wynikają tutaj z braku narzędzi do komunikacji.

Wychowanie

Wychowanie dziecka ze spektrum Aspergera wymaga od nas więcej miłości, a przede wszystkim cierpliwości. Dodatkowo kluczowa jest znajomość samego spektrum zaburzeń autystycznych, w tym zespołu Aspergera. Najważniejszym zadaniem jest zadbanie o odpowiedni kontakt i stworzenie kanałów komunikacyjnych, które sprawią, że wszelkie przekazywane przez nas informacje będą dla dziecka łatwe do zrozumienia. Same instrukcje i polecenia muszą być proste i uporządkowane. Jeśli jakiś schemat funkcjonuje poprawnie, nie podejmujmy tutaj próby zmiany. Każdorazowo upewniajmy się, czy zostaliśmy dobrze zrozumiani i dbajmy o zachowanie kontaktu wzrokowego. Jeśli pozwalamy dziecku podjąć decyzję, to zadbajmy o to, aby ilość możliwości nie była nieograniczona. Dziecko z diagnozą zespołu Aspergera ma problemy z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza kiedy wybór jest bardzo duży. Jasno też informujmy dziecko o mających nastąpić w przyszłości wydarzeniach. Im bardziej zaplanowany będzie wasz dzień, tym lepiej i łatwiej zostanie przez dziecko zrozumiany i zaakceptowany. Jednocześnie, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wprowadzajmy nagłych zmian.

Dodaj komentarz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email