Wychowanie dziecka z Aspergerem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Na co należy zwrócić uwagę wychowując dziecko z Aspergerem?

Zespół Aspergera charakteryzuje się deficytami w zakresie komunikacji dwustronnej, słownej i pozawerbalnej. W zależności od spektrum mogą występować objawy, między innymi: niechęć do zmian, brak giętkości myślenia i szczególne, często bardzo specyficzne zainteresowania, np.: w obszarze nauk ścisłych.

Objawy

Jeśli chodzi o dziecko z diagnozą zespołu Aspergera, musimy pamiętać, że każde dziecko jest indywidualnością oraz posiada różne i zróżnicowane nasilenie symptomów diagnostycznych. Dziecko może sprawiać wrażenie nieco ekscentrycznego, co w żaden sposób nie wpływa na jego możliwości kontaktowania się i podejmowania interakcji. Niektórym dzieciom towarzyszą trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami czy przyjaźni oraz szeroko pojętą komunikacją z osobami trzecimi. Komfort zapewnia poruszanie się w określonych, wypracowanych i znanych dziecku schematach. Problem stanowią wszelkie niekontrolowane zmiany i porażki, a dziecko jest bardzo wrażliwe i podatne na krytykę. Tymczasem złość i wszelkie zachowania destrukcyjne, wynikają tutaj z braku narzędzi do komunikacji.

Wychowanie

Wychowanie dziecka ze spektrum Aspergera wymaga od nas więcej miłości, a przede wszystkim cierpliwości. Dodatkowo kluczowa jest znajomość samego spektrum zaburzeń autystycznych, w tym zespołu Aspergera. Najważniejszym zadaniem jest zadbanie o odpowiedni kontakt i stworzenie kanałów komunikacyjnych, które sprawią, że wszelkie przekazywane przez nas informacje będą dla dziecka łatwe do zrozumienia. Same instrukcje i polecenia muszą być proste i uporządkowane. Jeśli jakiś schemat funkcjonuje poprawnie, nie podejmujmy tutaj próby zmiany. Każdorazowo upewniajmy się, czy zostaliśmy dobrze zrozumiani i dbajmy o zachowanie kontaktu wzrokowego. Jeśli pozwalamy dziecku podjąć decyzję, to zadbajmy o to, aby ilość możliwości nie była nieograniczona. Dziecko z diagnozą zespołu Aspergera ma problemy z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza kiedy wybór jest bardzo duży. Jasno też informujmy dziecko o mających nastąpić w przyszłości wydarzeniach. Im bardziej zaplanowany będzie wasz dzień, tym lepiej i łatwiej zostanie przez dziecko zrozumiany i zaakceptowany. Jednocześnie, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wprowadzajmy nagłych zmian.

Dodaj komentarz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email